czwartek, 6 sierpnia 2009

Jak nie płacić podatku Belki?

Choć o możliwościach unikania podatku Belki od lokat można było przeczytać na blogach inwestycyjnych przynajmniej od paru miesięcy, głośniej o tej sprawie zrobiło się dopiero ostatnio, głównie dzięki dość głupawemu artykułowi w Gazecie Wybiórczej.

Nie chcę niepotrzebnie wchodzić w szczegóły, o których można było przeczytać gdzie indziej, powtórzę więc najpierw krótko na czym polega mechanizm pozwalający uniknąć opodatkowania depozytu a następnie przedstawię szybki ranking aktualnie dostępnych lokat antybelkowych z dzienną kapitalizacją odsetek.

Sedno sprawy tkwi w tym, że zarówno kwota odsetek jak i podatku Belki (stawka 19%) jest zaokrąglana do pełnych złotówek. Kwotą graniczną, od której odsetki nie są naliczane jest 2,49 PLN, ponieważ zaokrąglona daje 2 PLN, od czego podatek wyniósłby 0,38 PLN, ale po zaokrągleniu wynosi 0 PLN. Trik polega więc na tym, żeby w momencie naliczania odsetek nie przekroczyły one 2,49 PLN, co jest oczywiście możliwe w bardzo wielu konfiguracjach, więc przy różnych wkładach i różnym oprocentowaniu, ale na lokatach o kapitalizacji dokonywanej co dłuższy okres czasu nie można ulokować w ten sposób większych sum. Dzienna kapitalizacja odsetek natomiast umożliwiła korzystne ulokowanie większych wkładów.

Kryteria oceny ofert z dzienną kapitalizacją odsetek, które stosuję w poniższym rankingu to oprocentowanie depozytu, ilość pieniędzy jakie można trzymać na tych kontach lub lokatach i to czy można je wypłacić kiedy się chce.

1. Najlepsza w tej chwili jest zdecydowanie oferta Euro Banku, który na rachunku oszczędnościowym z dzienną kapitalizacją odsetek proponuje 6,06% w skali roku. Aby uniknąć oprocentowania, na jednym rachunku należy trzymać nie więcej niż 15 tysięcy PLN (przy czym trzeba uwzględnić to, że odsetki są dopisywane codziennie więc lepiej trzymać sumę niższą dopasowaną do tego jak długo zamierzamy pieniądze na koncie trzymać). Otworzyć można maksymalnie pięć takich rachunków, więc można umieścić na nich w sumie do 75 tysięcy PLN. Co ciekawe, wyżej wspomniana gazeta o ofercie Euro Banku w ogóle nie wspomniała.

2. Następną pod względem atrakcyjności ofertą jest Lokata Codzienna w Getin Banku oprocentowana na 6%, przy czym można otworzyć tylko jedną taką lokatę.

3. Siostrzany Noble Bank proponuje natomiast za pośrednictwem Open Finance Lokatę Optymalną oprocentowaną co prawda na 6,5% ale w tym przypadku nie jest to lokata dzienna ale 3 lub 6 miesięczna, więc pieniądze są na taki okres uwiązane. Tu również można otworzyć tylko jedną lokatę ograniczoną do 13 tysięcy PLN.

4. BGŻ proponuje z kolei lokatę eBGŻ otwieraną na okres od 1 do 29 dni i oprocentowaną na 5% w skali roku. W tym przypadku można już otworzyć takich lokat ile się chce. Wygląda więc na to, że to poziom 5% jest tu dla banków progiem bólu .

5. Można też tu wspomnieć o koncie z lokatą nocną w Alior Banku, który proponuje 8% od połowy środków zgromadzonych, więc w praktyce 4%. O tym rachunku wspominam tylko dlatego, że ma on inne zalety. Mianowicie, jeśli ktoś ma w tym banku również rachunek inwestycyjny to może tam łatwo przelewać pieniądze aktualnie nie inwestowane.

Tak w skrócie wygląda mój ranking lokat antybelkowych, przy czym zastrzegam, że sam korzystam jedynie z usług Euro Banku. Jeśli jakąś korzystną ofertę pominąłem, to bardzo proszę mi to wytknąć.

Na końcu warto jeszcze zaznaczyć, że lokaty antybelkowe, oprócz tego, że są od innych generalnie bardziej korzystne oprocentowane, mają też tą wielką zaletę, że dzięki nim nie pozwalamy się rządowi okradać z naszych ciężko zarobionych pieniędzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz