wtorek, 8 grudnia 2009

Jak inwestować w srebro i złoto?


Podzielę się w tym wpisie paroma podstawowymi informacjami dotyczącymi sposobów inwestowania w złoto i srebro, ze szczególnym uwzględnieniem sprawy kosztów, które wiążą się z kupnem złota w różnych formach.

Moje doświadczenia dotyczą kupowania złotych i srebrnych monet bulionowych a także notowanych na GPW certyfikatów strukturyzowanych banku Reiffaisen. Zacznijmy może od tych certyfikatów, więc RCGLDAOPEN i RCSILAOPEN. Są to instrumenty, które naśladują bieżącą cenę złota i srebra. Jeden certyfikat na złoto odpowiada cenie 1/10 aktualnej uncji złota wyrażonej w polskich złotych, a certyfikat na złoto odpowiada cenie pełnej uncji srebra. Na zamknięciu wtorkowej sesji giełdowej certyfikat za złoto kosztował 319.06 PLN, a na srebro 49.78 PLN.

Aby kupić te certyfikaty wystarczy mieć zwykły rachunek inwestycyjny w domu maklerskim (np. e-makler w mBanku, nie potrzeba rachunku praw pochodnych potrzebnego do handlowania kontraktami). Jeśli chodzi o koszt kupna to Raiffeisen nie pobiera dodatkowych kosztów, ale zarabia na tzw. spreadzie, więc różnicy między ofertami kupna i sprzedaży. Spread ten jest jednak zazwyczaj dosyć spory, co powoduje, że ciężko by było zarabiać na drobnych wahaniach ceny złota czy srebra. Oprócz tego płacimy oczywiście prowizję maklerowi, której wysokości jest różna w zależności od domu maklerskiego (np. w e-maklerze wynosi ona 0,39% i minimum 3 PLN a w bossa.pl 0,39% i minimum 5 PLN)

Choć posiadam certyfikaty na srebro i złoto to nie  do końca mam zaufanie do Raiffeisena z powodu doświadczeń jakie miałem z certyfikatami na spadki ropy, które opisałem w jednym z wcześniejszych wpisów.Trzeba pamiętać o tym, że te certyfikaty w odróżnieniu od ETFów, które nie są dostępne w na polskiej giełdzie jedynie naśladują cenę złota a nie mają zabezpieczenia w fizycznym kruszcu. Natomiast ich zaletą jest to, że można je łatwo kupić i za cenę zbliżoną do ceny rynkowej.

Jeśli chodzi o złoto i srebro fizyczne to można je kupować w sztabkach lub monetach. Monety bulionowe to takie, które służą inwestowaniu a nie celom kolekcjonerskim. Na monetach kolekcjonerskich zasadniczo się nie znam, więc ich nie kupuję. Wyłączając specjalistów, kupowanie takich monet w celach inwestycyjnych będzie raczej błędem, bo płaci się dodatkowo za wartości estetyczne a nie za sam kruszec. Monety te cieszą się jednak popularnością, bo ludzie zawsze lubili błyskotki. No i można też przy okazji wesprzeć pewne inicjatywy aktualnej polityki historycznej, jak na przykład promowanie pamięci Polaków ratujących w czasie wojny Żydów. A kasę na tym trzepie Mennica Polska i jej główny właściciel pan Jakubas.

Większość pozycji w złocie mam w monetach. Mimo że są droższe, to kupiłem monety a nie sztabki, a to z tego powodu że są generalnie bardziej rozpoznawalne. Najbardziej popularną na świecie monetą bulionową są południowoafrykańskie Krugerrandy. Cena monet jest niestety znacznie wyższa niż cena rynkowa złota. Na przykład dziś można zamówić Krugerranda w e-numizmatyce po 3 539 PLN (dostawa za 45 dni) przy aktualnej rynkowej cenie uncji złota w PLN wynoszącej 3 211 PLN. Natomiast sprzedać moglibyśmy dziś Krugerranda w NBP za 2 981 PLN (ceny skupu złota w NBP są podawane tu).

Tak wysoka cena Krugerranda wynika z tego, że do aktualnego kurs złota pomnożonego przez aktualny średni kurs dolara w NBP dodana jest koszt bicia wynoszący 7% i marża dealerska w wysokości 5,5%.

Jeśli chodzi o srebrne monety to kupowałem niedawno na prezent monetę Wiedeńscy Filharmonicy o nominale 2 euro bitą przez mennicę austriacką. Problem z inwestowaniem srebrne monety bulionowe jest jednak taki, że ich cena przewyższa znacznie aktualną cenę rynkową srebra, bo obciążone jest ono podatkiem VAT. Najtaniej bo za 89 PLN znalazłem tę monetę w sklepie numizmatyczny.pl W celach czysto inwestycyjnych bym tych monet nie kupował.

Jeśli chodzi o opłacalność kupowania złota czy srebra w tej chwili to poświęcę temu pewnie niedługo oddzielny wpis. Sam zamierzam trzymać w srebrze i złocie około 10% portfela długoterminowo w charakterze polisy ubezpieczeniowej. Historia, którą przedstawiają poniższe wykresy złota i srebra w PLN w przeciągu ostatnich 15 lat, wydaje się świadczyć, że warto się zabezpieczać przed spadkiem wartości papierowego pieniądza.



PS. Tym co chcą lepiej zrozumieć czym jest pieniądz i jak funkcjonują współczesne banki gorąco polecam książkę Murraya Rothbarda Tajniki Bankowości

18 komentarzy:

  1. Niezłe linki i przyjemna analiza, dzięki wielkie, kilka lat ma artykuł ale nadal ok

    OdpowiedzUsuń
  2. Złoto nie jest sposobem na pewną inwestycję, duże możliwości daje teraz inwestowanie w nieruchomości, ale tutaj potrzebny najpierw odpowiedni kapitał, chodzi o miliony, ale najpierw kapitał... teraz przejmuje się nawet hale Jartomu w SSE.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawy artykuł. Pokazuje wszystko krok po kroku - to mi się podoba.

    OdpowiedzUsuń
  4. Najpopularniejszym inwestycyjnym metalem szlachetnym na świecie jest prawdopodobnie złoto. Wiele rządów posiada duże jego zasoby. Dostępne jest również dla zwykłych ludzi, wystarczy posiadać odpowiednią ilość gotówki i można kupić tyle sztabek ile się chce. Jest to doskonała forma lokowania kapitału oraz świetna inwestycja.

    OdpowiedzUsuń
  5. Również zastanawiam się nad zainwestowaniem w złoto. Obecnie trzymam oszczędności na nisko oprocentowanych lokatach w banku na których zarabiam tak naprawdę śmieszne grosze.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dobrym rozwiązaniem moim zdaniem jest złoto inwestycyjne, które ma dużo zalet i może stanowić bezpieczną lokatę.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja zastanawiam się nad zakupem monety Liść Klonowy jest jedną z najpopularniejszych monet bulionowych na świeci
    Nie są drogie a w przyszłości może ich wartość wzrośnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Popieram .Srebrne monety bulionowe nie są drogie Mam nadzieję że z czasem srebro będzie bardziej docenione niż obecnie tym bardziej że zapasy złota się podobno kończą.Ja korzystam z Mennicy Polskiej https://inwestycje.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/srebro/srebrne-monety-bulionowe/ gdyż uważam że jest to pewna instytucja a ja dopiero zaczynam przygodę z inwestowaniem

      Usuń
  8. Jestem początkująca w tym temacie ale ostatnio natrafiłam na srebrne monety bulionowe https://inwestycje.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/srebro/srebrne-monety-bulionowe/ Mam nadzieję że na tej inwestycji coś zyskam.

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetny wpis, dzięki za konkretną dawkę wiedzy. Też ostatnio czytałam o tych monetach bulionowych i wydaję mi się to być ciekawą alternatywą na inwestycje.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ostatnio dużo się pisze że złoto staje się mało opłacalne Każdy szuka innych możliwości inwestowania Przedmówczyni pisze o monetach bulionowych ,też o nich czytałam jestem ciekawa jakie macie zdanie na temat kamieni szlachetnych https://inwestycje.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/diamenty/Jest to co prawda droga inwestycja ale może z przyszłością.

    OdpowiedzUsuń
  11. Ciekawa analiza. Tak jest w tej branży, że bez czytania szczegółowych analiz rynkowych dobrze się nie zainwestuje... ani w złoto z ani srebro.

    OdpowiedzUsuń
  12. Kurcze, przydatny wpis. Znasz się na rzeczy. Analiza i inne uwagi - cenne. Bez tego nie ma co zaczynać.

    OdpowiedzUsuń
  13. Gdzie najlepiej nabywać złote monety?

    OdpowiedzUsuń
  14. Bardzo ciekawy i pomocny wpis, aczkolwiek inwestowanie w złoto czy w srebro to nie dla mnie, bo ja to bym kupowała mieszkanie lub ziemię by później podzielić na działki i sprzedać z zyskiem.

    OdpowiedzUsuń
  15. W nieruchomości przecież też można inwestować, nic nie stoi na przeszkodzie aby posiadać więcej inwestycji. A zakup złota inwestycyjnego jednak nie wymaga aż tak dużego budżetu na początek, tutaj są ceny https://mennica-krakowska.pl/6-zloto / . Moim zdaniem warto mieć kilka dróg asekuracyjnych ;)

    OdpowiedzUsuń
  16. 23 year old Physical Therapy Assistant Danny Vowell, hailing from Cottam enjoys watching movies like Claire Dolan and Rock climbing. Took a trip to Longobards in Italy. Places of the Power (- A.D.) and drives a Ferrari 166 MM Barchetta. pomocne wskazowki

    OdpowiedzUsuń